Karşınızda yapay zeka ile geliştirilen ilk filmin fragmanı, gerçekten çok etkileyici

Yapay zeka teknolojileri, farklı sektörlerde devrim yaratmaya devam ediyor ve video prodüksiyon alanı da bu yeniliklerden nasibini alıyor. Özellikle OpenAI’nin geliştirdiği SORA, gerçekçi videolar üretebilme kapasitesiyle dikkat çekiyor. Ancak yapay zeka ile üretilen videolar henüz gelişim aşamasında olduğundan, bu alanda daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerekiyor. Bu bağlamda, Çin merkezli büyük televizyon üreticisi TCL, yapay zeka kullanılarak yaratılan karakterlere sahip bir filmle seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

TCL, dünya genelinde %12,5 pazar payı ile ikinci büyük TV üreticisi konumunda. Şirket, TCLtvPlus adı verilen ücretsiz ve reklam destekli bir akış servisi sunarak, Samsung TV Plus’a benzer bir hizmet sağlıyor. Bu platform, büyük ve bağımsız stüdyolardan Scripps Media, Fremantle, NBC Universal gibi isimlerle iş birliği yaparak 200’den fazla FAST kanalı ve 1500’den fazla talep üzerine film ve TV dizisi sunuyor. Artık TCL, bu platformda yapay zeka teknolojisini kullanarak karakterleri animasyonla canlandırılan orijinal şovlar da sunacak.

TCL‘nin yapay zeka destekli ilk romantik filmi “Next Stop Paris” için yayımlanan fragman, yapay zeka ile üretilen karakterlerin yer aldığı ilk film fragmanlarından biri olarak kayda değer bir başarı sergiliyor. Elbette, Hollywood yapımı büyük bütçeli filmlerle karşılaştırıldığında kalite farkı göze çarpıyor; ancak aydınlatma, kumaş detayları ve el hareketleri gibi konularda ciddi bir problem göze çarpmıyor.

Karşınızda yapay zeka ile geliştirilen ilk filmin fragmanı, gerçekten çok etkileyici

Yine de filmde, karakterlerin animasyonu yapay zeka ile gerçekleştirilse de, hareket ve ses yakalama işlemleri gerçek oyuncular üzerinden yapıldığı için tamamıyla bir yapay zeka üretimi değil. Yapay zeka teknolojilerinin şu anki aşamasında, izleyicilerin beklentilerini karşılayacak uzun metrajlı filmler üretmesi mümkün olmasa da, ilerleyen zamanlarda akış servislerinin tamamen yapay zeka ile üretilen içerikler sunması bekleniyor.

TCL‘nin romantik temalı yeni filmine şahit olmak isteyenlerin bu yazdan önce bir TCL televizyon edinmeleri gerekiyor. Bu yeni gelişmeler, teknolojinin ve yapay zekanın, yaratıcılık sınırlarını nasıl zorladığını ve medya dünyasında nasıl bir dönüşüm yarattığını bir kez daha ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir